Blog o fotografii produktowej

Jak robić zdjęcia ubrań na manekinie?

zdjęcia ubrań na manekinie

Na co zwracamy uwagę podczas przeglądania odzieży w sklepach internetowych? Z pewnością na rozmiary, marki czy dostępność produktów. Pierwszą rzeczą, która jednak przykuwa uwagę, są zdjęcia. 

Chcemy zobaczyć, czy materiał odpowiednio leży i nie zagina się. Jako właściciele takich sklepów musimy więc zadbać o odpowiednie grafiki. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak robić zdjęcia ubrań na manekinie. Dziś przyjrzymy się temu tematowi.

Zdjęcia na niewidocznym manekinie

Aby rozpocząć proces fotografowania, należy przygotować manekina. Proces zaczynamy oczywiście od ubrania kukły w odzież, którą chcemy umieścić w ofercie. Kluczowym czynnikiem jest dopasowanie rozmiaru odzieży do gabarytów manekina – na materiale nie może pojawić się żadna fałda czy zmarszczka. W przeciwnym wypadku zdjęcie nie będzie zachęcało do zakupu.

Zdjęcie sukni na niewidocznym manekinie

Popularnym rozwiązaniem są zdjęcia na niewidocznym manekinie. W takiej sytuacji klient widzi jedynie samą odzież – bez wystających elementów kukły. Wygląda to znacznie estetyczniej. Aby uzyskać taki efekt, można wykorzystać odpowiednio ustawione oświetlenie lub – co jest zalecane – skorzystać z programu do obróbki fotografii. Wymaga to odpowiednich umiejętności, jednak kiedy współpracujemy z profesjonalnym studiem, to wynajęty fotograf zapewni nam taką usługę.

Warto dokonać korekcji ewentualnych niedoskonałości, takich  jak luźne nici lub nieodpowiednie zapięcia. Na samym końcu dobrze byłoby wykorzystać parownice, aby z ubrania zniknęły zagniecenia. Fotograf produktowy wyspecjalizowany w pracy z manekinami dostrzega elementy wymagające poprawy, zanim jeszcze naciśnie spust migawki – lepiej więc korzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, realizując projekty wymagające profesjonalizmu. fp360.pl służy swoimi usługami.

Ustawienia aparatu

Kiedy zastanawiamy się, jak robić zdjęcia ubrań na manekinie, musimy odpowiedzieć sobie także na pytania dotyczące ustawień samego aparatu. Ich wybór jest kluczowy dla uzyskania wysokiej jakości fotografii. Taki projekt wymaga pełnej kontroli nad dostępnymi opcjami, należy zatem włączyć tryb manualny. Wariant automatyczny nie zapewni nam adekwatnych warunków. Ogniskowa aparatu powinna być równa lub wyższa od 50mm, dzięki czemu unikniemy efektu “beczkowania” . Z kolei wartość ISO należy dostosować do warunków oświetleniowych, jednak im niższa tym lepiej.

fotografia ubrania na niewidocznym manekinie

Obsługa aparatu nie jest prosta, a profesjonalny sprzęt wymaga nauki. Nikt nie jest w stanie po prostu wziąć do ręki takiego urządzenia i od razu zrobić olśniewającą fotografię. Jeśli więc większość czasu spędzamy na zarządzaniu biznesem, nie mamy możliwości na naukę nowych umiejętności. W takiej sytuacji współpraca z profesjonalistami stanie się znacznie bardziej opłacalna.

Oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w tworzeniu atrakcyjnych i profesjonalnych zdjęć ubrań na manekinie. Ważne jest, aby wybrać jasne i równomierne, najlepiej korzystając z naturalnego światła dziennego lub wspomagać się blendami czy dyfuzorami. Należy unikać cieni na ubraniach, które mogą zniekształcić ich wygląd. Jeśli naturalne światło nie jest wystarczające, rozważmy użycie dodatkowych źródeł, takich jak lampy studyjne. Zwróćmy uwagę na intensywność światła i dostosowanie go do pożądanych efektów, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję.

oświetlenie produktu

Kompozycja i kąt fotografowania

Poprawna kompozycja i odpowiedni kąt fotografowania mogą znacznie podkreślić detale i unikalne cechy ubrań na manekinie. Kukłę należy umieścić w centralnej części kadru, aby skupić uwagę oglądającego na samym ubraniu. Eksperymentowanie z różnymi kątami fotografowania pozwala znaleźć ten, który najlepiej podkreśla szczegóły i fason odzieży. Niekiedy stosuje się zasadę trzeciego punktu, umieszczając ważne elementy produktu na przecięciach linii siatki. Dobrym pomysłem jest także eksperymentowanie ze zbliżeniami, aby pokazać unikalne detale i tekstury ubrań.

Kompozycja i kąt fotografowania dla zdjęcia ubrań na manekinie

W tym momencie warto wspomnieć również o takiej opcji jak zdjęcia 360 – wykonuje się je poprzez liczne fotografowanie produktów z różnych kątów, aby po przeglądaniu ich jedno po drugim, uzyskać wrażenie płynnego ruchu obrotowego. W fp360.pl zajmujemy się tą techniką od wielu lat, proponując klientom doskonałe efekty wpływające na decyzje zakupowe konsumentów.

Retuszowanie i edycja zdjęć

Po zakończeniu sesji fotograficznej nadszedł czas na postprodukcję zdjęć, aby jeszcze bardziej poprawić ich jakość. Grafiki przenosimy na komputer i przeglądamy, wybierając najlepsze kadry. Następnie należy skorygować ewentualne niedoskonałości, takie jak zniekształcenia lub drobne niedociągnięcia. Warto dostosować jasność, kontrast, nasycenie kolorów i inne parametry, aby wzmocnić wrażenia wizualne. Na koniec należy przeskalować i zapisać zdjęcia w odpowiednim formacie i rozmiarze, aby były gotowe do publikacji online. To właśnie na tym etapie najczęściej tworzy się zdjęcia ubrań na niewidocznym manekinie.

Na pierwszy rzut oka widać, że realizacja takiego przedsięwzięcia wymaga czasu, zasobów i umiejętności. Nie bierzmy więc tego na swoje barki. Wystarczy zdecydować się na współpracę ze studiem fp360.pl, aby zapewnić sobie wysokiej jakości zdjęcia na manekinie. Lepiej zaufać  w tej kwestii profesjonalistom.

Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Blog o fotografii produktowej

Nasza praca to nie tylko zdjęcia, ale także pasja, którą pragniemy dzielić się na wiele sposobów. Jednym z nich jest nasz blog, w którym przedstawiamy wszystkie ciekawostki i tajniki dotyczące pracy w studio fotograficznym. Szukasz porad od profesjonalistów z branży? Zapraszamy do lektury!

Social Media

Najpopularniejsze

Zobacz również

Powiązane posty