Blog o fotografii produktowej

Zdjęcia na Instagramie – 5 zasad publikacji

Zdjęcia na Instagram - przykład fotografii kompozycyjnej.

Wielu z nas ma to już za sobą albo w planie – założenie konta na Instagramie jako miejsce na pokazanie swoich produktów. Ale jak to zrobić z głową? Jak zbudować atrakcyjny wizualnie profil marki? Jak wstawiać produktowe zdjęcia na Instagramie, aby przyciągały uwagę potencjalnych klientów? Zebraliśmy 5 wytycznych, które pomogą nam w pracy nad udanym profilem produktowym.

1. Zdjęcia na Instagramie zamieszczamy zgodnie z planem

Specjaliści zalecają publikowanie regularne – o zbliżonych porach, 2 postów każdego dnia. To wystarczy, by o sobie przypomnieć i jednocześnie nie stać się zbyt nachalnym instagramerem. Co ważne – stwórzmy uprzednio plan tego co, kiedy i jak chcemy zamieszczać. Ma to znaczenie nie tylko dla publikacji pojedynczego wpisu, ale ostatecznie dla wyglądu całej siatki postów (czyli tego, co widzimy po wejściu na profil). Dlaczego to takie istotne? Spójrzmy na profil marki perfumeryjnej Tamara Lempicka – prowadzący konto są zdecydowanie mistrzami planowania wpisów. Grafiki są zamieszczane naprawdę z rozmysłem i… z rozmachem. Siatka postów naprawdę zapiera dech w piersiach. Przykład podobnego schematu publikacji, ale już w zupełnej innej stylistyce, zobaczymy u LaQ.pl.

2. Pamiętajmy o wizualnej spójności

Ważna jest konsekwencja w obranej estetyce grafik. Pozwala ona na uniknięcie wizualnego misz-maszu. Klucz jej doboru bywa różny. Może to być przykład postawienie na kilka dominujących kolorów – choćby nawiązujących do tych w logotypie lub samym produkcie.

Innym i chętnie podchwytywanym na Instagramie trendem jest zastosowanie tych samych lub podobnych presetów (filtrów) na fotografiach. Sprytnym sposobem jest też użycie jednego elementu obecnego na każdej fotografii. Dobrze obrazuje to przykład ramek na profilach marek Winiary oraz Porcelana Chodzież oraz rozwiązanie graficzne home & you. Pełną one rolę swoistej wizualnej klamry spinającej wszystkie zdjęcia na Instagramie w spójną całość.

Jeśli dysponujemy dobrymi zdjęciami produktowymi, mamy gotową bazę pod wizualne eksperymenty. Co więcej, także najprostsze zdjęcia na białym tle, podobnie jak w sklepie na Facebooku, już robią robotę.

3. Oznaczamy #zdjęcia na Instagramie

Mamy tu na myśli zarówno przypisanie hasztagów, jak i oznaczanie innych kont na Instagramie. Dzięki pierwszej czynności wpisy z naszymi zdjęciami wpadną do odpowiednich „szufladek”. Zatem będą się wyświetlać użytkownikom, którzy szukają treści oznaczonych danym hasłem. W drugim przypadku jest trochę tak jakbyśmy oznaczając zewnętrzne konto, zawołali „siema!” do jego właściciela. Bo a nuż odpowie? I tu, i tu mamy szansę na wygenerowanie dodatkowego ruchu. Ale nie zapominajmy, że nasze zdjęcia na Instragramie muszą być na tyle atrakcyjne, aby nowy odbiorca w ciągu ułamka sekundy zawiesił na nich oko i zainteresował się szerzej samym profilem.

4. Działamy z zaangażowaniem

Rezygnujmy ze wstawiania samego zdjęcia na Instagramie. Fotografie są i owszem najważniejsze, jednak serwis już od pewnego czasu przestał służyć jedynie do pokazywania ładnych obrazków. Dodajmy do zdjęć również i treść. Niech będzie ona angażująca i nagradzająca odbiorcę za towarzyszenie nam na Instagrami. W zależności od obranego przez nas stylu komunikacji, taka treść może być czysto informacyjna, humorystyczna, a nawet kontrowersyjna. Możemy także pokusić się o stworzenie infografik. To właśnie tak budujemy wartościowy content związany z naszą marką. Innym wyrazem naszego zaangażowania jest oczywiście śledzenie komentarzy pod postem i udzielanie na nie odpowiedzi.

5. Wybieramy różnorodne zdjęcia na Instagramie

Nie zamieszczajmy zdjęć zbyt podobnych, czyli takich na jedno kopyto (bo z tej nudy na profilu niejeden koń by się uśmiał…;). Nawet jeśli mamy zaledwie jeden produkt do pokazania, spróbujmy zaprezentować go w różnych konfiguracjach. Pokażmy go w opakowaniu, w trakcie użytkowania, odkryjmy kulisy jego produkcji albo przedstawmy sylwetki osób związanych z jego tworzeniem. Na nic regularne publikacje, gromada hasztagów i finezyjne teksty, jeśli odbiorca będzie widział wciąż te same lub mało urozmaicone kadry. Pamiętajmy o specyfice tego medium: nadal pierwsze wrażenie na Instagramie opiera się wyświetlanych zdjęciach.

Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Blog o fotografii produktowej

Nasza praca to nie tylko zdjęcia, ale także pasja, którą pragniemy dzielić się na wiele sposobów. Jednym z nich jest nasz blog, w którym przedstawiamy wszystkie ciekawostki i tajniki dotyczące pracy w studio fotograficznym. Szukasz porad od profesjonalistów z branży? Zapraszamy do lektury!

Social Media

Najpopularniejsze

Zobacz również

Powiązane posty