W świecie e-commerce storytelling jest często omawiany jako kluczowy element skutecznej komunikacji, najczęściej jednak w kontekście treści pisanych. Materiałom wizualnym, w tym zdjęciom, poświęca się znacznie mniej uwagi. A przecież fotografia reklamowa ma ogromny potencjał do opowiadania historii marki, budowania jej tożsamości oraz emocjonalnego angażowania klientów. Według badań MDG Advertising, aż 93% konsumentów uważa, że obrazy produktów odgrywają kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji zakupowych.
Czy Twoja marka wykorzystuje pełen potencjał wizualnych narracji? Sprawdź, co to jest storytelling i jak może przekształcić podejście do komunikacji z klientami. Odkryj, w jaki sposób zdjęcia mogą opowiadać historie, wyróżniać na tle konkurencji i przyciągać uwagę klientów.
Storytelling — a co to?
Czy wiesz, co to storytelling? To sztuka opowiadania historii. Nie tylko technika przekazywania informacji, ale również potężne narzędzie służące do budowania więzi i budzenia emocji. Historia storytellingu sięga starożytności, kiedy to ludzie gromadzili się wokół ognisk, dzieląc się opowieściami, które kształtowały ich kultury i społeczności. Dzisiaj, szczególnie w branży e-commerce, zyskał na znaczeniu storytelling wizualny (visual storytelling), który może przekształcić zwykłych klientów w lojalnych ambasadorów Twojej marki.
Wyobraź sobie tylko, że przeglądasz stronę internetową sklepu, który sprzedaje ręcznie robione zegarki. Zamiast opisów produktów widzisz fotografie przedstawiające rzemieślnika w jego warsztacie. Dłonie, które właśnie składają skomplikowany mechanizm, a nawet iskrę pasji w oczach. Kolejne fotografie przedstawiają surowe materiały, z których powstają te małe dzieła sztuki, a także gotowe zegarki na nadgarstkach zadowolonych klientów w różnych codziennych sytuacjach.
Te obrazy opowiadają historię, która jest głęboko zakorzeniona w pasji i rzemiośle. To właśnie storytelling, który potrafi zamienić zwykłe zakupy w doświadczenie i pozostać w pamięci Twojego klienta na dłużej.
Jak skutecznie stosować storytelling w prezentacji produktów?
Skoro już wiemy, co to storytelling wizualny, to zastanówmy się, w jaki sposób można wykorzystać go do atrakcyjnej prezentacji produktu.
Jedną z najskuteczniejszych technik jest kreowanie bohatera, z którym klient może się utożsamić. Na przykład, przedstawiając nową linię odzieży sportowej, możesz sfotografować modela w dynamicznych scenach na siłowni. Dzięki temu Twoi klienci zobaczą nie tylko produkt, ale również styl życia, który się z nim wiąże. Dodatkowo możesz użyć zdjęć przedstawiających różne sytuacje — od porannego joggingu, przez intensywny trening, aż po wieczorne rozciąganie, tworząc pełniejszą opowieść.
Kolejną techniką jest budowanie fabuły wokół samego produktu. Zamiast suchych opisów technicznych, można przecież zaprezentować automatyczny odkurzacz jako bohatera dnia codziennego. Na zdjęciu uchwycić go podczas odkurzania podłogi, gdy cała rodzina w spokoju je właśnie razem kolację przy stole. Komunikat jest jasny — więcej czasu na wspólne spędzanie chwil, a więc praktyczne i emocjonalne korzyści płynące z zakupu.
Trzecim sposobem jest tworzenie emocjonalnej więzi z odbiorcą poprzez wspólne wartości. Dobrym przykładem jest już przywołany przykład rzemieślnika w warsztacie. W taki sam sposób marka odzieżowa może wykorzystać wizualny storytelling, aby pokazać swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, prezentując zdjęcia dostawców materiałów czy pracowników, którzy stoją za produkcją ubrań. Taki przekaz buduje autentyczność i wzmacnia zaufanie klientów.
Opowiedz nam swoją historię. Najlepiej przy pomocy dobrego briefu
Briefing, czyli spotkanie z klientem w celu dopracowania szczegółów zdjęć, to fundament każdej udanej sesji reklamowej. Stanowi swoisty pomost pomiędzy wizją klienta a kreatywnością fotografa. Natomiast brief to krótki, szczegółowy i konkretny dokument opisujący dany projekt. Celem jest precyzyjne zrozumienie oczekiwań i potrzeb, co przekłada się na efektywne i spójne zdjęcia.
Kluczowe elementy, które powinny znaleźć się w dobrze przygotowanym briefie, to:
- Krótki opis projektu
- Cel sesji
- Temat lub koncepcja
- Grupa docelowa
- Termin wykonania
- Lista ujęć
- Lokalizacja
- Styl zdjęć
- Specyfikacje techniczne (wymagania dotyczące rozmiaru, formatu plików oraz rozdzielczości)
- Kolorystyka i paleta barw
- Rekwizyty i dekoracje
- Modele
- Dostępny budżet
- Dane kontaktowe do osób odpowiedzialnych za projekt (w razie pytań lub wątpliwości)
- Wszelkie dodatkowe uwagi lub wymagania, które mogą być istotne dla realizacji projektu
Wcześniejsze przeanalizowanie choć części z tych informacji znacznie ułatwia współpracę. Dodatkowo możesz przygotować bazę zdjęć wzorcowych, które pomagają unaocznić Twoje oczekiwania. Dzięki przejrzystym wytycznym łatwo unikniesz potencjalnych nieporozumień. Dlatego warto poświęcić uwagę szczegółom i mieć pewność, że żaden element sesji nie będzie dziełem przypadku.
Jak tworzy się historia w fp360?
W fp360 wiemy, co to jest storytelling i zdajemy sobie sprawę, że stworzenie zdjęcia, które w pełni oddaje historię marki czy produktu, wymaga zrozumienia jej wartości, misji i unikalnych cech. Naszym zdaniem kluczem do sukcesu jest kooperacja. Dlatego odrzucamy wizję fotografa-wykonawcy, który opiera się wyłącznie na swojej wizji i pomysłach. Podczas każdej sesji dbamy o to, aby klient czuł się komfortowo w wyrażaniu własnego zdania. Możesz mieć pewność, że zabierzemy się do pracy dopiero wtedy, gdy dobrze zrozumiemy Twój biznes.
Opowiedzenie historii Twojej marki poprzez fotografie to proces, który wymaga zaangażowania i zaufania z obu stron. W naszym studiu jesteśmy gotowi, aby towarzyszyć Ci na każdym etapie tej drogi, od briefingu po ostatnie korekty, zapewniając wsparcie i profesjonalizm, na który zasługujesz. Niezależnie od tego, czy zależy Ci na sprzedaży nowych produktów, wyróżnieniu się na tle konkurencji czy unowocześnieniu oferty, zrealizujemy dla Ciebie zdjęcia reklamowe, ale również zdjęcia packshotowe, filmy produktowe czy zdjęcia 360 stopni, zapewniając kompleksowy marketing wizualny.