Według prognoz Fortune Business Insights wartość globalnego rynku wirtualnych przymierzalni do 2029 roku sięgnie 14,87 miliarda dolarów1. Rozszerzona rzeczywistość (AR) pomaga klientom, którzy chcą jak najdokładniej zbadać produkt przed zakupem online. Dowiedz się więcej o cyfrowym świecie wirtualnych przymierzalni i naucz się czerpać z nich biznesowe korzyści.
Co to jest wirtualna przymierzalnia?
Zastosowanie tej technologii w e-commerce nie jest nowością — od lat stosuje się ją m.in. w branży optycznej przy wyborze oprawek. Na stronie Vision Express po wejściu na konkretny produkt, można z łatwością przełączyć się na tryb pozwalający przymierzyć dany model.

Opisywana w tym artykule wirtualna przymierzalnia (ang. Virtual Try-On) to rodzaj technologii, która pozwala klientom testować ubrania, okulary, biżuterię czy buty bez fizycznego kontaktu z produktem. Wykorzystując prywatną kamerę smartfona, tabletu lub komputera, system nakłada wybrany przedmiot na rzeczywisty obraz użytkownika lub umieszcza produkt w jego bliskim otoczeniu.
Obecnie sztuczna inteligencja potrafi na podstawie pojedynczego zdjęcia odzieży stworzyć realistyczną wizualizację produktu na modelu. Takie rozwiązanie stosuje m.in. e-przymierzalnia Google, umożliwiając klientom podgląd ubrań w sposób niemal identyczny z rzeczywistym przymierzaniem.
Jak wdrożyć wirtualną przymierzalnię?
Jeśli chcesz zaoferować klientom nowoczesne doświadczenie zakupowe, masz do wyboru gotowe narzędzia Virtual Try-On lub customowe rozwiązania.

Gotowe rozwiązania Virtual Try-on
Oto kilka popularnych platform, które pozwalają wdrożyć wirtualne przymierzanie produktów bez potrzeby budowania technologii od zera:
- Virtooal – narzędzie do tworzenia interaktywnych wizualizacji i dodawania wirtualnych elementów do strony.
- Zakeke – narzędzie, które umożliwia klientom mierzenie produktów na swoim ciele za pomocą telefonu. Algorytmy AI weryfikują m.in. rozmiar głowy, a nawet takie parametry jak odległość między źrenicami.
- Wanna Fashion – umożliwia stworzenie wirtualnych luster i stacji przymierzania, a także wdrożenie modeli 3D produktów bezpośrednio na stronie internetowej.
- FXMirror by FXGear – pozwala na pełną symulację ułożenia odzieży na sylwetce klienta. Wykorzystuje fotorealistyczne nakładki wirtualnych ubrań. Zapewnia bezproblemowe wirtualne przymierzanie zarówno w kiosku FXMirror, jak i w aplikacji mobilnej FIT’N SHOP.
Wtyczki do platform e-commerce

W zależności od platformy, na której działa Twój sklep, wirtualna przymierzalnia może też zostać wdrożona dzięki gotowym wtyczkom:
WooCommerce (WordPress)
- 3D Look Virtual Try-On – pozwala na skanowanie sylwetki i przymierzanie ubrań.
- WebAR for WooCommerce – wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość do wizualizacji produktów.
Shopify
- Shopify AR – natywne rozwiązanie Shopify do wizualizacji produktów w AR.
Magento
- Magento AR – rozszerza możliwości platformy o funkcje przymierzalni AR.
- FittingBox – specjalizuje się w wirtualnym przymierzaniu okularów.
Rozwiązania szyte na miarę

Jeśli gotowe moduły nie spełniają Twoich oczekiwań, warto zainwestować w indywidualne rozwiązanie Virtual Try-On. Może ono działać w przeglądarce z wykorzystaniem WebAR, lub jako specjalna aplikacja mobilna oparta na ARKit (iOS) lub ARCore (Android).
Jak przygotować zdjęcia do wirtualnej przymierzalni?

Warto podkreślić, że wirtualna przymierzalnia wymaga specjalnego podejścia do fotografii produktowej. Packshoty, choć mogą być doskonałej jakości, często nie wystarczą, by stworzyć przekonującą wizualizację odzieży w systemach AR i 3D. Dlatego współpraca z profesjonalnym studiem fotograficznym powinna opierać się na precyzyjnych wytycznych dostosowanych do wymagań technologicznych.
Najważniejsze zasady to:
- Wybór formatu prezentacji
Trzeba określić, czy ubrania będą nakładane na zdjęcie użytkownika w wersji 2D, czy też powinny być prezentowane jako interaktywne modele 3D. Od tego zależy zarówno technika fotografii, jak i rodzaj obróbki zdjęć.
- Odpowiednia jakość i format zdjęć
Aby uzyskać precyzyjne odwzorowanie, zdjęcia powinny być wykonane w wysokiej rozdzielczości i zapisane w formacie umożliwiającym łatwą integrację z systemami AR. Najlepiej sprawdza się format PNG z transparentnym tłem lub JPG na jednolitym, białym tle.
- Zdjęcia 360° dla modeli 3D
Jeśli planujesz możliwość obracania modelu i oglądania produktu z każdej strony, konieczne będzie wykonanie serii zdjęć co 10–15 stopni. Dzięki temu użytkownik będzie mógł dokładnie zobaczyć każdy detal odzieży.
- Precyzyjna obróbka i maskowanie
Jeżeli ubrania będą nakładane na zdjęcie użytkownika, należy je staranne wyciąć i odpowiednie zamaskować. Trzeba też usunąć drobne niedoskonałości, takie jak pyłki czy zagniecenia, ale jednocześnie zachować naturalny wygląd tkaniny – zbyt mocny retusz może sprawić, że produkt w rzeczywistości będzie wyglądał inaczej, niż na zdjęciu.
- Metadane i systemy DAM
Platformy przymierzalni wymagają czasem dodatkowych informacji, dlatego warto zadbać o ich poprawną modyfikację na etapie postprodukcji.
Korzyści płynące z wirtualnych przymierzalni
Dobrze wdrożona e-przymierzalnia pomaga klientom sprawdzić, jak ubranie ułoży się na ich sylwetce. Natomiast sprzedawcy mogą liczyć na spadek liczby porzuconych koszyków i znaczącą redukcję zwrotów, co przekłada się na niższe koszty logistyczne.

Z pewnością wirtualna przymierzalnia korzystnie wpływa na ocenę doświadczeń zakupowych, o ile jest poprawnie wdrożona. Klient, który nie musi zgadywać, jak dany fason będzie na nim wyglądał, czuje się pewniej, a to buduje lojalność i pozytywne skojarzenia z marką. Dobre doświadczenie zostaje w pamięci i może stać się powodem do kolejnego zakupu. A jeśli chcesz, by Twoje produkty prezentowały się w sieci naprawdę dobrze, warto razem ze specjalistami zadbać o ich wygląd. W fp360 znamy się na tym jak mało kto. Tworzymy zdjęcia reklamowe i produktowe, które nie tylko wyglądają dobrze, ale przede wszystkim sprzedają. W końcu wirtualny świat też ocenia „po okładce” – warto mieć to na uwadze!
- https://www.fortunebusinessinsights.com/industry-reports/virtual-fitting-room-vfr-market-100322 [dostęp: 20.02.2025]. ↩︎