Blog o fotografii produktowej

Packshot z odbiciem, cieniem i bez cienia

Packshot - z efektem odbicia.

Packshot – coś dodać, coś ująć

Tym razem bierzemy na tapet packshot, a dokładniej dodatkowe efekty, jakie mogą towarzyszyć produktom na zdjęciu. Najczęściej stosowanymi są cienie i odbicia (odblaski). Często w ogóle się z nich rezygnuje na rzecz bardziej minimalistycznego obrazu. Obecność efektów bądź ich brak ma na celu stworzenie bardziej realistycznej, ale i ciekawszej w odbiorze fotografii. Zaobserwujemy je nie tylko na standardowych zdjęciach produktowych z białym tłem (szerzej o tłach tutaj i tu).

Jaki efekt wybrać? I po co?

Przede wszystkim w dużej mierze wybór konkretnego rozwiązania: odbicia, cienia albo jego braku, jest kwestią indywidualnej estetyki klienta. Czasem może być podyktowane dążeniem do unifikacji i dopasowaniem nowych zdjęć produktowych do tych już istniejących. Innym razem to totalne odświeżenie wyglądu i odejście od dotychczasowego rozwiązania na rzecz innego. Nie bez znaczenia jest też sam rodzaj fotografowanego produktu, o czym powiemy więcej w kolejnych akapitach. Jednak nie istnieje określony, jedynie słuszny schemat, według którego dobieramy efekty na packshoty. Tu próbujemy osiągnąć balans między tym co „realistyczne”, a tym co „estetyczne”. Nierzadko istnieje więcej niż jedna droga do zrealizowania tego celu. Wystarczy wspomnieć, że na zdjęciach produktów elektronicznych oraz tych z branży dom i ogród spotkamy się z wszystkimi trzema rozwiązaniami! Dla zobrazowania tej kwestii posłużymy się przykładami zdjęć produktowych wykonanych dla Homeliness:

Packshot z cieniem i bez cienia

Zazwyczaj produkty o nieregularnych kształtach lepiej wyglądają z cieniem lub… bez niego. No właśnie – nie ma tutaj żelaznej zasady i musimy po prostu wyczuć produkt i dopasować do niego dany efekt. Oba mają szerokie zastosowanie. I tak na przykład – bardzo często stosuje się cień przy fotografowaniu obuwia – w tym wypadku daje on wrażenie styczności z podłożem. W końcu nie jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania lewitujących butów, więc zastosowanie cienia jest umotywowane naszym poznawczym komfortem. Z drugiej strony rezygnujemy z cieni przy zdjęciach odzieży, gdzie tego typu efekty wyglądają mocno nienaturalnie. Ale już packshot z torbą czy portfelem może wyglądać świetnie i z cieniem, i bez niego.

Packshot z odbiciem

Przedmioty z odblaskową powierzchnią (połyskujący metal, minerał czy szkło) oraz o regularnych i prostych sylwetach dobrze prezentują się z odbiciem. Przy odpowiednim ustawieniu możemy tak sfotografować także całe grupy produktów. Łatwo zauważymy, jak chętnie stosowane są te zabiegi na zdjęciach butelkowanych trunków, kosmetyków i biżuterii. Trafnie zastosowane odbicia prezentują się okazale i nowocześnie, także na nietypowym czarnym tle. Niewłaściwie sparowane z produktem przytłoczą go i uczynią packshot nazbyt barokowym. Ponownie kłania nam się kwestia indywidualnego wyczucia przedmiotu. Czyli: w jakim otoczeniu będzie się on jawić w pełnej krasie. Przed podobnym dylematem stanęła marka Homeliness, w związku z czym zleciła nam wykonanie fotografii każdego rodzaju. Które Waszym zdaniem najlepiej pasują do świec?


Podziel się:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Blog o fotografii produktowej

Nasza praca to nie tylko zdjęcia, ale także pasja, którą pragniemy dzielić się na wiele sposobów. Jednym z nich jest nasz blog, w którym przedstawiamy wszystkie ciekawostki i tajniki dotyczące pracy w studio fotograficznym. Szukasz porad od profesjonalistów z branży? Zapraszamy do lektury!

Social Media

Najpopularniejsze

Zobacz również

Powiązane posty

Czarne tło na zdjęciu produktowym

Czarne tło na zdjęciach produktowych

Czarno na białym? Nie zawsze We wcześniejszych wpisach zajmowaliśmy się fenomenem tła białego, jak i zastosowania jego niestandardowych wariantów. Czy wyczerpaliśmy już tematykę teł? A

Moodboard, czyli tablica inspiracji.

Moodboard a sesja produktowa

Czym jest moodboard? Moodboard to sklejka dwóch angielskich słów: mood – nastrój oraz board – tablica. Tłumaczymy go dosłownie jako tablicę nastroju albo tablicę inspiracji.